Koç Boğa İkizler Yengeç Aslan Başak Terazi Akrep Yay Oğlak Kova Balık

Okuyucu köşesi

Sevgili okuyucularım, Bugünden itibaren bu köşede merak ettiklerinizi paylaşacağım.
Anlatacağınız astrolojik hikayeleri bu köşede yayınlayacağım ve tabii bazı açıklamalar vve yorumlarım olacak.
okuyucukosesi@yaseminboran.com
e-mail adresine göndereceğiniz yazıları bekliyorum.
devamı için tıklayınız

Dünya kadınlar günü (1)

 

Emekçi Kadınlar günü nasıl ortaya çıktı ve o sıradaki gökyüzünün konumu nasıldı, çok merak ettim ve araştırmaya başladım. Özellikle astrolojide kadını sembolize eden Venüs ve Ay nasıl bir konumda bulunuyorlardı ve bugünün gök konumu ile ilişkisi nasıldı?

 

İşte o zamanın yıldız haritaları ve bugünün yıldız haritası ile karşılaştırması... Umarım hesaplar doğrudur... Elbette yanılgı paylarıyla birlikte yaptığım incelemenin sonuçları çok ilginç.

 

Dünya Kadınlar Kongresi 8 Mart 1910'da Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ta yapılıyor ve bugünü “Emekçi Kadınlar Günü” olarak ilan ediyorlar.

 

Öncelikle kadınlar günü olarak ilan edilen zamanı inceledim.

Sonra Amerika'da kadın işçilerin 1857 yılında yürüyüş yaptığı günü inceledim. O gün de 8 Mart

Daha sonra TBMM 5. dönem seçimlerinde kadınlar ilk kez oy kullanıyorlar. 8 Mart 1935

Ve bugün 8 Mart 2017

 

Aynı gün, dört farklı zaman... Kadınlar günü ile birlikte Dünya Kadınlarının dünyaya bakış açısını ve dünyanın kadınlara bakış açısını, astrolojik açıdan gelişen ve değişen zamanın tarifini yapmak zor olduğu kadar aynı zamanda çok heyecan verici.

 

DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

 

Emekçi Kadınlar Günü'nün ilan edildiği gün gökyüzünün konumu iletişim açısından gerilimli ancak astrolojik açıdan kadını temsil eden Venüs ve Ay Kova burcunda...

Kova Burcu evrenseldir, Venüs aynı zamanda sevgiyi sembolize ediyor ve Kova'daki görünümü, evrensel sevgiyi veriyor. Üstelik Ay ve hatta Merkür de Kova Burcunda duruyorlar, 8 Mart 1910 günü... Yani akıl, sevgi, duygu, bilinçaltı hepsi evrensel düzlemde buluşmuş ve günün anlam ve önemine uygun dizilmişler. Dizilmişler derken, kavuşum konumunda değiller, yanlış anlamayın. Fakat Kova Burcunun özelliklerinin kuvvetle vurgulandığı bir gün. Biraz daha açıklayacak olursak şöyle diyebilirim; Her hangi bir millete, topluluğa maledilmeyen, evrenselleşmesi gereken bir gök konumu... Kişisel olmayıp evrensel olan, şeklinde bir açıklama yapabilirim. Eh ilan edildiğinden bu yana 107 yıl geçmiş ve önemini kaybetmemiş olduğuna göre, gökyüzünün işaretleri de tüm dünya kadınlarının ortak ihtiyacına uygun bir zamanda ilan edilmiş olduğunu gösteriyor.

 

Şimdi diğer önemli işaret Jüpiter Terazi Burcunda ve Kova Burcundaki Venüs ile uyumlu etkileşimde.

Bolluk ve şans olarak bilinen Jüpiter aynı zamanda büyük kalabalıkları sembolize ediyor ve farklı kültürlerden gelen genç kadınların biraraya geldiği büyük toplantılar için uygun zaman olduğunu gösteriyor.

 

Elbette gökyüzünün konumu bu toplantıda fikirlerin kolay kabul görmeyeceğini de işaret ediyor. Merkür-Mars arasında sert etkileşim var. Ancak Mars aynı zamanda Uranüs'e uyumlu açı yapıyor. Yani kişisel fikirlerin kabul görmeyeceği ve kişisel tartışmalar olabileceğini fakat evrensel konularda, özgürlük adına fikir birliğine varılacağını gösteriyor.

 

Emekçi Kadınlar Günü'nün ilan edildiği gökyüzünün konumu gerçekten dikkat çekici ve anlatılacak daha çok şey var lakin konuya ilişkin şimdilik bu kadar yeterli. Çünkü ilk kez 53 yıl önce Amerikada yürüyüş yapmış olan işçi kadınların zamanına kısaca göz atalım.

 

İŞÇİ KADINLAR YÜRÜYOR

 

Yürüyüşün gerçekleştiği gün gökyüzünün konumu çok etkileyici... Venüs, ölüm ve köklü değişiklikleri sembolize eden Pluto ile kavuşum konumunda ve Boğa Burcunun ilk derecelerinde duruyor. Boğa Burcu astrolojide sahip olmak ve güven ihtiyacını sembolize ediyor. Ve kolay değiştirilmeyecek derin duygular olsa da ölümcül noktada radikal değişiklikler yapabilme kuvvetinin açığa çıktığı bir gün. Üstelik sabır, dirayet ve gerçekleştirme kudretini temsil eden Satürn ile uyumlu bir açı oluşturuyor, Venüs-Pluto... Yani işçi kadınlar önemsenmek, ciddiye alınmak için ölümü göze almış ve radikal değişiklik için harekete geçirici büyük bir kuvvet uyanmış. Ayrıca Jüpiter-Mars kavuşumu başlangıç, öncü burç Koç'ta oluşmuş. Böylece işçi kadınlar, kendilerini göstermek için ilk hareketi yapmış ve Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün ilk tohumlarını atmış, yani başlatıcısı olmuşlar... O gün Ay ise, Aslan Burcunda ve Merkür ile zıt açı, Uranüs ile doksan derecelik sert açı yapıyor. Düşünceler artık ortaya çıkabilir, hem de sıradışı ve beklenmedik bir biçimde... O zamanlar herkes için büyük bir sürpriz olsa gerek!

 

Bu iki yıldız haritasındaki en ilginç detay, işçi kadınların yürüyüş yaptıkları gün Jüpiter 14 derece Koç Burcunda, 53 yıl sonra kadınlar günü ilan edildiğinde Jüpiter 12 derece Terazi Burcunda. Tam ayna görüntüsü ve Ay ise bu yansımaya eşlik ediyor. Yani yürüyüşün yapıldığı gün Aslan'da, kadınlar günü ilan edildiğinde Kova Burcunda... Her iki yıldız haritasındaki en önemli detay ise Mars-Kuzey Aydüğümü kavuşumu... Yani kadınlar için kaderi bir gün!

 

Aslında bu iki harita hakkında yani Başlangıç ve Sonuç olarak baktığımızda anlatacak pek çok şey var. Mesela Güneş Balık Burcunda ve başlangıç anının yıldız haritasında Güneş-Neptün kavuşum, buna karşılık sonuç anının yani kadınlar günü ilan edildiği günün yıldız haritasında Güneş-Neptün uyumlu bakış açısı yapıyor. Bu arada hemen belirtmeliyim ki, Koç başlangıcı, Balık ise sonu, sonucu temsil ediyor.

(Devam edecek)