Koç Boğa İkizler Yengeç Aslan Başak Terazi Akrep Yay Oğlak Kova Balık

Okuyucu köşesi

Sevgili okuyucularım, Bugünden itibaren bu köşede merak ettiklerinizi paylaşacağım.
Anlatacağınız astrolojik hikayeleri bu köşede yayınlayacağım ve tabii bazı açıklamalar vve yorumlarım olacak.
okuyucukosesi@yaseminboran.com
e-mail adresine göndereceğiniz yazıları bekliyorum.
devamı için tıklayınız

Dünya kadınlar günü (2)

Mart bitmeden “Kadınlar günü” yazısını bitireyim dedim. Yaptığım inceleme pek bir ilginç yerlere doğru gitti ve yazı öylesine uzadı ki, ancak astroloji konusunu inceleyenlerin alanına girdi ve ben de nihayetinde fazla derinlere dalmadan yazıyı toparlamaya karar verdim. Eh sonuç olarak astroloji hakkında sadece bilenlere anlatacaklarımı anlatıyorum lakin bu köşede fazla derinlere dalmak istemiyorum. En azından teknik olarak... Yani astrolojinin teknik, literatür, tarihçesi ve hatta astrolojinin ne olduğunu bilmese de burada diyeceklerimi anlasın okuyanlar gibisinden bir duygu ve düşüncem olduğu için tüm astrolojik verileri toparlayıp ez-cümle “Kadınlar Günü”nün Türkiye Cumhuriyeti açısından anlam ve önemini ve özellikle 2017'nin 8 Mart günü tarifi ile bildireyim istedim.

 

Öncelikle kadınlar günü olarak ilan edilen zamanı inceledim.

Sonra Amerika'da kadın işçilerin 1857 yılında yürüyüş yaptığı günü inceledim. O gün de 8 Mart

Daha sonra TBMM 5. dönem seçimlerinde kadınlar ilk kez oy kullanıyorlar.

 

Aynı gün, dört farklı zaman... Kadınlar günü ile birlikte Dünya Kadınlarının dünyaya bakış açısını ve dünyanın kadınlara bakış açısını, astrolojik açıdan gelişen ve değişen zamanın tarifini yapmak pek kolay değil. Benim için çok ilginç bir inceleme oldu ve böylece bir kadın olarak kendi yerimi, konumumu da bilmiş oldum... Elbette bu noktada bildirmem gereken çok önemli bir nüans var! Genç bir kadın ile yaşlı kadın farklı algılanıyor. Öncelikle bunu bildirmem gerekiyor. Astrolojide genç kadını Venüs, yaşlı kadını (Anne) Ay temsil ediyor. Bu ayırımı yapmalıyım, çünkü hem astrolojik açıdan, hem de pratikte çok farklı bir konuma sahipler... Şimdi bu bilginin ışığında Türkiye açısından “Kadınlar günü”nü değerlendirebiliriz.

 

8 Mart 1935 Türkiye Cumhuriyetinde tarihi bir gün. Kadınlar ilk kez oy kullanıyorlar, TBMM 5.Dönem seçimlerinde... Astrolojik açıdan o günü incelediğimde kadınlar adına tarihi bir değişim anı olduğunu anladım. Özellikle bilinçlatını temsil eden anne motifini değiştirecek bir sürecin başlangıcı ve zaten zamanın icabı büyük değişim başlamış... Kadın ise, bu değişimin tetikleyicisi... Radikal değişiklikler zamanı... Ve böylesi sert bir sürecin kadınların sayesinde atlatıldığını gösteren astrolojik işaretler şimdi yeniden kadınların değiştirici, yenileyici etkisinin açığa çıktığı bir zamanı gösteriyor.

 

DİŞİ ENERJİNİN GÖRÜNMEYEN KUDRETİ

 

Astrolojik işaretler 8 Mart 1935 günü Türkiyesinde kadınların kaderindeki değişim gerçekleşirken, zaten olması gereken bilinçaltının derinliklerindeki özgür iradenin açığa çıktığını gösteriyor. Ve elbette ki, en derindeki bilgi ancak zor anlarda ortaya çıkar. Büyük baskı, korku uyandıran durumlar sayesinde uyanır potansiyel yetenekler... Ve elbette olmayan uyanmaz! Lakin baskı altında tutulan kadının birleştirici gücünü uyandıran koşulların meydana geldiği bir dönemden söz ediyoruz ve astrolojik işaretler de potansiyel gücün açığa çıkacağını gösteriyor.

 

Ölüm ve yaşam, aynı anda mevcut. Ölüm anında açığa çıkan yaşam enerjisi, doğmak için ve hayatta olanın yaşamaya devam etmesi için ihtiyacı olan da yaşam enerjisi... Yani aynı enerjinin farklı veçhelerinden söz ediyoruz. Doğurganlık kadına has bir özellik ve doğum anında açığa çıkan yaşam enerjisine hükmeden kadın, kendini bilmese bile ölüm-kalım söz konusu olduğunda yeteneği kendiliğinden açığa çıkıyor... Yani kadın, her nasıl diliyorsa, öyle oluyor! Astrolojide yaşam enerjisini sembolize eden Pluto; ölüm, yeraltı zenginlikleri ve ölüm ötesini yönetiyor. Yani radikal değişikliklerin, yenilenmenin sembolü!

 

Yıl 8 Mart 1935 ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez kadınlar 5.dönem seçimlerinde oy kullanıyorlar. Kadınlar erkekler ile birlikte seçim sandığına gidiyor ve gücünü hissettiriyor. Anneyi, bilen, büyük kadını temsil eden Ay, özgürlüğün, devrimin sembolü Uranüs ile kavuşum yapıyor ve radikal değişiklikleri temsil eden Pluto ile etkileşim içinde... Aynı zamanda Mars ile kuvvetli bir açı yapıyor ve aynı zamanda kaderi temsil eden Ay Düğümleri ile birlikte gökyüzünde “Büyük haç” olarak tarif edilen kuvvetli bir açı meydana getiriyorlar... Çok etkileyici bir görünüm.  Buna karşılık genç ve güzel kadının simgesi olan Venüs. idealleri temsil eden Neptün ile küçük açının dışında pek kuvvetli bir konumda değil ve aslında bu gök konumu çok önemli ancak şu anın konusu değil. Bunu da daha sonra inceleriz. 

Şimdi 8 Mart 2017 ise, 1935'de açığa çıkan potansiyelin bir kez daha uyandığını gösteriyor. Ve Türkiye bir kez daha büyük bir değişimin eşiğinde bulunuyor ve dişi enerji uyanıyor. En derin istekler uyanırken ölüm ve doğum sınırında tercihini hangi yönde kullanacak? Hangi yönde kullanırsa kullansın, yenilenmek ve radikal değişiklikler zamanı olduğunu söylemeliyim...